5 نکته در هنگام انتخاب و خرید پمپ های اسلاری

5 نکته در هنگام انتخاب و خرید پمپ های اسلاری

در این مقاله به 5 نکته در هنگام انتخاب و خرید پمپ های اسلاری می پزدازیم پس با ما همراه باشید. پمپ های اسلاری تقریباً در تمام صنایع مورد استفاده قرار می گیرند و نقش مهمی در بسیاری از فرآیندهای صنعتی دارند. انتخاب پمپ مناسب برای فرآیند خاص، می تواند یک تصمیم دشوار برای شما باشد. پنج فاکتور اصلی که در انتخاب پمپ مناسب باید در نظر گرفته شود عبارتند از: انتخاب مدل و طراحی آن ، نوع و مواد مورد استفاده در طراحی پمپ، وضعیت پمپ و نحوه نصب آن، آب بندی پمپ و انتخاب درست درباره پمپ دوغاب.

در زیر هر یک از عوامل را توضیح می دهیم تا به شما در انتخاب پمپ اسلاری مناسب کمک کند.

انتخاب و طراحی مدل های پمپ

توجه به چند نکته در انتخاب نوع پمپ ضروری است. این عوامل شامل محل اجرا و نصب، هد و دبی مورد نیاز و خورنده بودن پالپ عبوری از پمپ می باشد.

هنگام طراحی پمپ دوغاب، مهم است که اطمینان حاصل شود که ذرات دوغاب ساینده و خورنده به پروانه پمپ اسلاری آسیب نرسانند. علاوه بر این، لجن ممکن است حاوی مواد جامد غیرقابل پیش بینی باشد که می تواند پمپ های مختلف را مسدود کند.

از آنجایی که بیشتر پمپ های گریز از مرکز دارای پروانه نزدیک به حلزون پمپ هستند، خاصیت خورندگی در سیستم تعلیق می تواند به سرعت پروانه را فرسوده و این فاصله را از دست بدهد. با گذشت زمان، این می تواند باعث شود پمپ قابلیت پمپاژ خود را از دست بدهد و منجر به خرابی گسترده پمپ دوغاب و هزینه های بالای نگهداری و قطعات یدکی شود.

مواد و متریال برای ساخت پمپ اسلاری

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب پمپ های اسلاری مناسب، تعیین مواد صحیح برای ساخت است که بتواند دوغاب مورد نظر شما را مدیریت کند. اگر دوغاب بسیار ساینده و دارای PH خنثی باشد، بهترین ماده برای ساخت پمپ های کروم است. این فلز بالاترین سطح سختی برینل را دارد و می تواند خاصیت خورندگی دوغاب را تحمل کند. از طرف دیگر، اگر علاوه بر ساینده بودن، PH پایین تری داشته باشد، فولاد ضد زنگ دوبلکس برای استفاده ترجیح داده می شود. فولاد ضد زنگ بهترین انتخاب برای ساخت پمپ های دوغاب است که می تواند در برابر مواد خورنده مانند اسیدها مقاومت کند و در عین حال دارای سطوح برینل بالا باشد.

نحوه نصب پمپ

تعیین روش نصب صحیح برای پمپ دوغاب قدمی بسیار مهمی در دستیابی به راه اندازی پمپ ایده آل است. استفاده از یک پایه تقویت شده برای نصب صفحه پایه و مونتاژ پمپ دوغاب از لرزش مداوم پمپ در طول زمان جلوگیری می کند.

علاوه بر این، کوپلینگ صحیح موتورهای الکتریکی و پمپ ها برای بهبود کار و جلوگیری از آسیب به سیستم های تسمه و واحدهای انتقال نیرو مهم است.

آب بندی پمپ دوغاب

با توجه به خاصیت خورندگی دوغاب ها، انتخاب سیستم آب بندی مناسب برای پمپ مهم است. سیستم های آب بندی این نوع پمپ  باید دارای یک سطح سخت شده از کاربید سیلیکون یا کاربید تنگستن باشند.

پمپ های دوغاب ساخت پلی اورتان قهرمانی از سیستم آب پاشی دوگانه مستقل بر روی مکانیزم آب بندی (شستشوی سیل خودگیر) برای جلوگیری از ترک خوردن سطح آب بندی و افزایش دما استفاده می کنند.

تعیین قدرت پمپ

تعیین اندازه ایده آل برای این نوع پمپ و توان مورد نیاز برای انجام عملیات مورد نظر مهم است. با توجه به خاصیت خورندگی که این نوع پمپ دارد، انتخاب اندازه پمپی که به پمپ اجازه می دهد با سرعت کافی آهسته کار کند تا زمان کار پمپ را افزایش دهد، مهم است. سرعت ایده آل برای این نوع پمپ های صنعتی 1200-900 دور در دقیقه است. هنگامی که سرعت چرخش از این محدوده فراتر رود، عمر پمپ به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. 

بیشتر بخوانید : چرخ پلی اورتان

مشاوره رایگان تلفنی