کاربرد پلی یورتان در صنایع پزشکی

کاربرد پلی یورتان در صنایع پزشکی

کاربرد پلی یورتان در صنایع پزشکی؟

کاربرد پلی یورتان در صنایع پزشکی؟ امروزه کیفیت و دوام مواد اولیه در تولید تجهیزات صنعتی بسیار مهم است. در صنعت پزشکی کیفیت مواد تاثیر بسزایی در انتخاب تجهیزات مورد نیاز دارد.

بنابراین، زیست سازگاری و تطبیق پذیری پلی یورتان باعث شده است که به طور گسترده در زمینه های پزشکی و دارویی مورد استفاده قرار گیرد. برخی از پلی یورتان ها زیست تخریب پذیر و بی ضرر هستند و دوام، انعطاف پذیری و مقاومت قابل توجهی دارند. علاوه بر این به دلیل سازگاری با محیط و طبیعت و مقاومت خوب در برابر خمش کاربردهای زیادی در صنعت پزشکی دارند.

همچنین افزودن سختی، مقاومت در برابر پارگی و مقاومت در برابر سایش به خواص الاستومری آن بسیار مهم است.

در بخش های بعدی این مواد، کاربرد پلی یورتان ها در پزشکی را به تفصیل مورد بحث قرار خواهیم داد و اطلاعات دریافت شده برای هر ماده را شرح خواهیم داد.

خواص مکانیکی عالی پلی اورتان منجر به استفاده از آن در پزشکی زیستی شد، اگرچه پاسخ بیولوژیکی آن در ابتدا مورد مطالعه قرار نگرفت و بنابراین اولین دستگاه های ساخته شده از مواد پلی یورتان شکست خوردند.

کاربرد پلی اورتان در صنایع پزشکی

در سال 1958، با توسعه پروتزهای سینه، مواد پلی اورتان برای اولین بار در زمینه زیست پزشکی مورد استفاده قرار گرفت. علاوه بر این، این ماده در دریچه‌های قلب و بطن‌ها و همچنین در پیوندهای آئورت استفاده می‌شود.

با این حال، هنگامی که کشف شد که هیدرولیز می تواند به مواد پلی اورتان آسیب برساند، تحقیقات برای بهبود تولید پلی اورتان آغاز شد.

در سال 1967، نخ Lycra ساخته شده از پلی اورتان برای اولین بار به عنوان بخیه استفاده شد. اولین قلب مصنوعی پلی اورتان به نام Avcothane-51 در سال 1971 ساخته شد.

اولین پلی اورتان که به طور خاص برای مصارف پزشکی طراحی شده است. یک سال بعد، Biomer به عنوان یک الاستومر برای کاربردهای قلبی عروقی به صنعت پزشکی اضافه شد.

در سال 1977 اولین پلی اورتان ترموپلاستیک به صنعت پزشکی معرفی شد. یک سال بعد، Tecoflex برای برنامه های کاربردی دائمی ظاهر شد. در اواخر دهه 1970، پلی یورتان ها با نفوذپذیری وسیع و خواص سد میکروبی توسعه یافتند.

ظهور مواد زیست پزشکی جدید و جایگزین مانند Chronoflex در دهه 1990 منجر به تولید نسل جدیدی از مواد حاوی یون نقره برای جلوگیری از عفونت شد.

علاوه بر این، در اواخر دهه 1990، محصولی به نام Elast-EonTM برای بازسازی و ترمیم بیماری قلبی شکسته با ثبات بیولوژیکی بیشتر تولید شد. در سال 2008، تولید یک ماده پلی اورتان به نام ChronoSil برای کاربردهای دائمی آغاز شد. اینها تنها تعدادی از پیشرفت های علمی در تولید پلی اورتان پزشکی است.

کاربردهای پلی یورتان در صنایع پزشکی

کاربردهای پزشکی پلی اورتان

پلی اورتان به دلیل خواص منحصر به فردش در صنعت پزشکی کاربرد فراوانی دارد. در زیر به کاربردهای پزشکی پلی اورتان می پردازیم:
جراحی قلب و عروق
پلی یورتان پلی یورتان به طور خاص در جراحی قلب و عروق استفاده می شود و باعث پیشرفت علم پزشکی در این زمینه شده است. به عنوان مثال از پلی یورتان برای ساخت پیس میکر، دستگاه های کمکی قلب، قلب مصنوعی، گرافت، غشا، کاتتر شریانی، سنگ کلیه، بالون، چشمه های قلبی یا استنت و غیره استفاده می شود.

جراحی ارتوپدی و تروماتولوژی

نمونه هایی از پلی یورتان های مورد استفاده در این روش ها عبارتند از جایگزین های استخوان اسفنجی، بافت ترمیم غضروف، بازسازی رباط، اصلاح نقص استخوان، بازسازی استخوان، جایگزینی هسته دیسک، درمان شکستگی های فشاری مهره ها و جایگزینی منیسک.
جراحی ترمیمی
PU یا پلی یورتان برای ترمیم زخم ها استفاده می شود و وسایل پزشکی مانند بخیه ها، پانسمان ها، چسب های بافتی و ایمپلنت های سینه از پلی اورتان تولید می شوند.

زنان و زایمان

مواد پلی اورتان در زنان و زایمان برای تولید کاندوم و اسفنج و همچنین داروهای ضد بارداری استفاده می شود.

مهندسی بافت

در مهندسی بافت نیز از این ماده برای ساخت پوست مصنوعی، پروتزهای مری و کانال های بازسازی عصبی استفاده می شود.

کاربرد پلی یورتان در صنعت پزشکی

ژن درمانی

یکی دیگر از کاربردهای پلی یورتان ها که در صنعت پزشکی قابل ذکر است، تولید ناقل های غیر ویروسی در علم ژن درمانی است. این کشف و تولید یکی از افتخارات علمی محسوب می شود و تاثیر بسیار مهمی در درمان بیماری های مادرزادی ارثی داشته است.

ساخت دستگاه های پزشکی

یکی از محصولاتی که پلی یورتان در آن موثر و کاربردی است، ساخت لوازم و تجهیزات پزشکی مانند فیلترهای همودیالیز، چرخ پلی اورتان بیمارستانی، اکسیژن سازها و غلظت دهنده های خون، دستکش و … می باشد.

پوشش کف و وسایل حفاظتی

در بخش های مختلف بیمارستان ها و مراکز درمانی از پلی یورتان به عنوان ماده ای برای تولید کف پوش ها، محافظت در برابر عوامل آلوده کننده و جلوگیری از انزال استفاده می شود.

مشاوره رایگان تلفنی