پلی یورتان

پلی یورتان

قطعات پلی یورتان یکی از آن دست مواردی است که در روزمره و اطراف مان زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. صنایع پلی یورتان قهرمانی با یک دهه تجربه و تجهیزات به روزی که دارد دست به تولید قطعات پلی یورتان مورد نیاز در صنعت، معدن و … زده است. اگر می خواهید بدانید پلی یورتان چیست و شرکت قهرمانی چه محصولاتی را از آن تولید می کند، حتما با ما همراه باشید.

پلی یورتان چیست؟

یکی از پلیمرهای مشهور و بسیار کاربردی در زندگی ما، پلی یورتان یا پلی اورتان نام دارد. صنایع پلی یورتان قهرمانی از این پلیمر کاربردی محصولات مختلفی از جمله توری سرند پلی یورتان، نازل آبپاش، تیغه تمیز کننده نوار نقاله و … تولید و روانه بازار می کند. در ساختار این پلیمر از پیوندهای یورتان استفاده شده به همین دلیل در علامت اختصاری آن از PU یا PUR استفاده می شود. اما دلیل تولید این محصولات مختلف از پلی یورتان چیست؟ در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم.

خواص الاستومرهای پلی یورتان

 

خواص و ویژگی های پلی یورتان کدام است؟

شاید بتوان گفت که پلی یورتان تنها عضو از پلیمر ها محسوب می شود که خواص و ویژگی های چند منظوره ای را به خود اختصاص داده است. از جمله خواص این پلیمر خاصیت چسبندگی، الاستومری و … را می توان نام برد. به خاطر همین ویژگی ها است که باعث شده است شرکت قهرمانی از این پلیمر در ساخت انواع محصولات مورد نیاز در صنعت، معدن و … استفاده کند. علاوه بر آن در ساخت عایق ها، تشک ها، اسباب بازی ها، الیاف مصنوعی، رنگ، پوشش ها و … نیز از پلی یورتان استفاده می شود.

 

میزان سختی پلی یورتان:

از جمله ویژگی های مهمی که پلی یورتان دارد، میزان سختی آن است. سختی معیاری است که بر اساس آن میزان مقاومت پلیمر در برابر فرو رفتن یک جسم جامد در آن را مشخص می کند.

میزان سختی پلی یورتان بر اساس معیار Durometer گزارش داده می شود. بر این اساس پلی یورتان به دو دسته A و D تقسیم بندی می شود که دسته D دارای سختی بیشتری نسبت به دسته A می باشد.

 

بر اساس همین ویژگی ها و خواص کاربردی است که صنایع پلی یورتان قهرمانی تلاش می کند بهترین قطعات مورد نیاز صنایع و معادن را از این پلیمر تولید نماید.

 

خواص الاستومرهای پلی یورتان

مقاومت در برابر سایش

در کاربردهایی که تحت ساییدگی شدید است، الاستومرهای پلی یورتان در مقایسه با لاستیک، پلاستیک یا حتی فلزات از دوام فوق العاده ای برخوردار هستند.

قابلیت تحمل بار

الاستومرهای پلی یورتان قابلیت تحمل بار بیشتری نسبت به الاستومرهای معمولی با سختی یکسان دارند.

خواص مکانیکی

الاستومرهای پلی یورتان هنگامی که در بالاترین سطح سختی خود قرار دارند، مقاومت به ضربه بسیار مناسبتری نسبت به تمام پلاستیک ها دارند.

خواص درجه حرارت پایین

بسیاری از الاستومرهای پلی یورتان در دماهای بسیار کم انعطاف پذیر هستند و مقاومت بسیار خوبی در برابر شوک حرارتی دارند.

مقاومت در برابر حرارت خشک

در حالی که بسیاری از الاستومرهای پلی یورتان فقط برای کار مداوم تا 80 درجه سانتیگراد مناسب هستند، استفاده متناوب تا 100 درجه سانتیگراد امکان پذیر است.

مقاومت در برابر اکسیژن و ازن

قطعات ساخته شده از پلی یورتان در برابر تخریب توسط اکسیژن اتمی و ازن بسیار مقاوم هستند.

مقاومت در برابر روغن ، گریس و مقاومت شیمیایی

در حالی که بسیاری از لاستیک و پلاستیک ها در برابر تعداد خاصی از حلال ها، روغن و مواد شیمیایی مقاوم هستند، الاستومرهای پلی یورتان قابلیت مقاومت در برابر گستره وسیعی از این مواد دارند و به غیر از اسیدهای قوی، قلیاها و برخی از حلال های قوی، در برابر سایر این مواد مقاوم هستند.

مقاومت در برابر  کپک و قارچ

الاستومرهای پلی یورتان از مقاومت بسیار مناسبی در برابر قارچ و کپک می باشند و از رشد آنها جلوگیری می کنند.

قابلیت ماشینکاری

الاستومرهای پلی یورتان از قابلیت ماشینکاری با تجهیزات معمولی تراشکاری دارا می باشند.

قابلیت اتصال به مواد دیگر

الاستومرهای پلی یورتان قابلیت اتصال به اکثر فلزات، چوب، لاستیک و بسیاری از پلاستیک ها را دارند.

خواص کششی

پلی یورتان ها با خواص کشیدگی زیاد، استحکام کششی و مدول زیاد شناخته می شوند.

مقاومت در برابر پارگی

پلی یورتان ها مقاومت بسیار مناسبی در برابر پارگی دارند.

خواص انعطاف پذیری

قابلیت وسیع گریدهای مواد پلی یورتان در خاصیت انعطاف پذیری، این توانایی را به ما داده است که از این قطعات در کاربردهایی با خواص برگشتی کم و نیز در کاربردهایی با برگشت سریع استفاده کنیم.

مقاومت در برابر ترک خوردگی

الاستومرهای پلی یورتان در برابر ترک خوردگی مقاومت مناسبی دارند.

خواص الکتریکی

برخی از پلی یورتان ها خاصیت عایق بسیار خوبی دارند.

مقاومت در برابر آب

جذب آب در قطعات الاستومر پلی یورتان بسیار ناچیز است و این قطعات مقاومت بسیار مناسبی در برابر آب دارند.

مقاومت در برابر شعله

بسیاری ازگریدهای الاستومرهای پلی یورتان آتشرا نیستند و با ترکیباتی می توان آنها را برای کاربردهای خودخاموش کن یا غیرسوزان طراحی کرد.

مقاومت در برابر اشعه خورشید

الاستومرهای پلی یورتان دارای بهترین مقاومت در برابر اشعه گاما نسبت به تمامی الاستومرها هستند.

ویژگی های اصطکاک

اصطکاک پلی یورتان ها  در برابر سطوح غیرروانکاری شده با افزایش سختی سطحی آنها کاهش می یابد.

کاهش سر و صدا

قطعات پلی یورتان دارای سروصدای بسیار کمی در محیط های کاری خود هستند.

 

مهم ترین انواع پلی یورتان و کاربرد هر کدام از آن ها چیست؟

همانطور که گفتیم از پلی یورتان استفاده های زیادی می شود که به نوع آن بستگی دارد. در ادامه می خواهیم به انواع پلی یورتان و کاربرد هر کدام از آن ها بپردازیم.

 

فوم پلی یورتان نرم

این نوع فوم های پلی یورتان دارای تراکم، استحکام و مقاومت در برابر پارگی، کشش سطح هستند و قابل اشتعال نیز می باشند. از فوم پلی یورتان نرم به عنوان بالشتک برای محصولات مختلف مصرفی و تجاری مانند ملحفه، مبلمان، بسته بندی، زیرانداز، فضای داخلی خودرو و … استفاده می شود. این نوع پلی یورتان را می توان در هر شکل و استحکامی تولید و ایجاد نمود.

 

فوم پلی یورتان سخت

یکی از محبوب ترین عایق های انرژی در سراسر دنیا، فوم های پلی یورتان سخت می باشند. استفاده از این نوع فوم ها هزینه های انرژی را تا حد زیادی کاهش می دهد و از ورود سر و صدا به داخل اتاق جلوگیری کرده و در نتیجه کارایی زیادی در فضای مسکونی و تجاری ایجاد می کند. از فوم پلی یورتان سخت در عایق بندی دیوار و سقف، عایق بندی درب و پنجره، درزگیر مانع هوا و … استفاده می شود.

 

پوشش، چسب، درزگیر و الاستومر

به کار بردن پلی یورتان در پوشش، چسب، درزگیر و الاستومر مزایای زیادی را به همراه دارد. پلی یورتان مورد استفاده در این بخش، باید ویژگی هایی داشته باشد از جمله چسبندگی خیلی خوب، مقاومت شیمیایی بالا، انعطاف پذیری دمای پایین، خشک شدن عالی و مقاومت در برابر خراش کافی و …

پوشش های پلی یورتان ظاهر محصولات را بهبود می بخشد و باعث افزایش طول عمر آن ها می شود. چسب های پلی یورتان اتصال قوی ایجاد می کند. این درزگیر ها چسبندگی زیادی را به وجود می آورد. الاستومر های پلی یورتانی هم در ساخت محصولات مختلفی مانند عینک، تخته موج سواری، کفش، وسایل خانه و … مورد استفاده قرار می گیرد و در مقایسه با فلزات وزن خیلی کمتری دارد.

 

پلی یورتان ترموپلاستیک

پلی یورتان ترموپلاستیک ترکیبات فیزیکی و کاربردهای زیادی را به همراه دارد. از جمله ویژگی های آن انعطاف پذیری بالا، مقاومت در برابر سایش و ضربه، مقاومت در برابر آب و هوا، خاصیت کشسانی زیاد و … می باشد. استفاده های زیادی از این محصول می شود که از جمله آن ها می توان به صنعت خودرو سازی، ساخت و ساز، کفش و … اشاره کرد.

 

این مواردی که نام بردیم بخشی از انواع و کاربردهای زیاد پلی یورتان به حساب می آید. در صنایع پلی یورتان قهرمانی با بهره گیری از این محصول پر خاصیت، قطعات پر کاربرد زیادی را تولید کرده و برای مصرف شما عزیزان وارد بازار می کنیم.

 

 

محصولات صنایع پلی یورتان قهرمانی کدامند؟

با توجه به اهمیتی که قطعات پلی یورتان در صنعت، معدن، نفت و … دارد و استفاده از آن روز به روز بیشتر می شود، صنایع پلی یورتان قهرمانی با یک دهه تجربه و با استفاده از تجهیزات پیشرفته و به روزی که دارد، به تولید محصولات مختلفی از این پلیمر محبوب اقدام کرده است. مجموعه ما با استفاده از دانش، مهارت، استفاده از مشاوران متخصص در صنعت و معدن و … همواره سعی می کند محصولاتی با کیفیت تولید کند تا نیاز کشور عزیزمان را در این زمینه به بهترین شکل ممکن پاسخگو باشد. در ادامه به برخی از محصولات تولید شده در صنایع پلی یورتان قهرمانی اشاره خواهیم کرد.

 

  • ته ریز، سر ریز و حلزونی هیدروسیکلون پلی یورتان

از ته ریز، سرریز و حلزونی هیدروسیکلون پلی یورتان تولید شده در مجموعه ما در خطوط فرآوری مواد معدنی، شن و ماسه، فرآوری مس، فرآوری طلا، زغال سنگ، مکنز، کروم و … استفاده می شود. این محصولات در برابر سایش، مواد شیمیایی، مواد روغنی، تغییرات آب و هوایی، محیط اسیدی و بازی و … مقاومت بالایی دارند. نسبت به لاستیک و فلز طول عمر بیشتری دارند. نصب و تعویض آن ها راحت و آسان می باشد.

 

 

  • توری سرند پلی یورتان

انواع توری سرند پلی یورتان در مجموعه ما تولید می شود که از جمله آن ها می توان به این موارد اشاره کرد: توری سرند 4 پین پلی یورتان، توری سرند ریلی، توری سرند پینی، توری سرند لبه دار، توری سرند ترومل، توری سرند اسکالپر و …

ویژگی این نوع توری سرند پلی یورتان مقاومت و استحکام بالا و طول عمر زیاد است که نتیجه آن به صرفه بودن از نظر اقتصادی است. از دیگر ویژگی های این محصول تعویض و نصب راحت و آسان، عدم گرفتگی روزنه ها، خود تمیز شوندگی روزنه ها و … می باشد. از این محصولات در کارخانه های مصالح، شن و ماسه، خطوط فرآوری مواد معدنی و … استفاده می شود.

 

  • هیدروسیکلون پلی یورتان

هیدروسیکلون ها جداکننده ثابتی هستند که مبنای جدا کردن آن ها به واسطه نیروی گریز از مرکز می باشد و این نیرو در گردابی که به خاطر شکل بدنه هیدروسیکلون تولید شده، قرار می گیرد. این محصول در برابر سایش مقاومت زیادی دارند، نصب و تعویض آن راحت است، ساختار ساده ای دارد، راندمان بالایی دارد و …

 

از هیدروسیکلون پلی یورتان برای جداسازی و آبگیری در صنایع مختلفی از جمله موارد زیر استفاده می شود:

سنگ آهن، کنسانتره مواد معدنی، شستشوی خاک و جداسازی، شن و ماسه و …

 

  • پمپ دوغاب

به خاطر ویژگی های بسیار خوبی که پلی یورتان دارد در ساخت قطعات پمپ از جمله پروانه، لاینر های پلی یورتان در پمپ های انتقال و پمپ اسلاری و … استفاده می شود. ویژگی های قطعات پمپ پلی یورتان عبارتند از موارد زیر:

عمر طولانی، وزن کم، راندمان بالا، صرفه جویی در مصرف برق، کم بودن آلودگی صوتی، کم بودن هزینه تعمیر و نگه داری آن و …

 

  • نازل آبپاش

با استفاده از نازل آبپاش پلی یورتان می توان به صورت یکنواخت آب را بر روی مواد معدنی پاشید تا به صورت دقیق شستشو شوند. نصب این محصول ساده و راحت است و بر روی همه دستگاه های سرند قابل نصب می باشد. همچنین نازل آبپاش پلی یورتان دارای عمر طولانی و بازدهی زیادی می باشد.

 

  • تمیز کننده و محافظ نوار نقاله پلی یورتان

سیستم انتقال مواد در صنایع معدنی و خطوط فرآوری آن ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند به همین دلیل از نوار نقاله آن ها باید به خوبی محافظت کرد و آن ها را به درستی تمیز کرد. به خاطر اهمیت همین موضوع صنایع پلی یورتان قهرمانی به تولید تمیز کننده نوار نقاله، ضربه گیر نوار نقاله، محفظه انتقال و رولیک با پوشش پلی یورتان اقدام کرده است.

این محصولات طول عمر بیشتری نسبت به نوع پلاستیکی آن دارند و در برابر سایش، مواد شیمیایی، مواد روغنی، تغییرات آب و هوایی، محیط های اسیدی و بازی و … مقاومت خوبی دارند. در صنایع معدنی از جمله شن و ماسه، مس، زغال سنگ، کنسانتره سنگ آهن، کروم، منگنز، فرآوری طلا و مس و … از این محصول پلی یورتانی استفاده می شود.

 

قیمت محصولات پلی یورتان چقدر است؟

در صورتی که می خواهید هر کدام از محصولات پلی یورتان تولید شده در صنایع قهرمانی را سفارش دهید بهتر است با کارشناسان ما در این زمینه تماس بگیرید تا اطلاعات و راهنمایی های لازم را به شما عزیزان ارائه دهند. قیمت هر کدام از این محصولات بستگی به نوع محصول و سفارش شما دارد به همین دلیل بهترین راه برای کسب اطلاع از آن، تماس با مجموعه ما می باشد.

 

همانطور که در این مقاله مشاهده کردید صنایع پلی یورتان قهرمانی با تجربه، تخصص و استفاده از دستگاه های جدید و به روز محصولات مختلفی را تولید می کند که مورد نیاز صنایع و معادن می باشد. کیفیت و دقت در ساخت این محصولات علت محبوبیت محصولات تولیدی ما می باشد.

سوالات متداول در مورد پلی یورتان

قطعات پلی یورتان دارای طیف وسیعی از سختی سطحی می باشند از سختی 15 ShoreA که به نرمی یک پاککن می باشد تا سختی 80 ShoreD که به سختی توپ گلف است.

پلی یورتان نسبت به لاستیک دارای مقاومت بسیار مناسبتر در برابر سایش، برش و پارگی می
باشد و نیز مقاومت بهتری در برابر انواع روغن و حلال و اشعه ماوراءبنفش و ظرفیت تحمل بار بالاتری نسبت به لاستیک دارد.

مقاومت بالاتر در برابر سایش، برخورداری از ضریب متغیر اصطکاک، مقاومت در برابر اشعه
ماوراءبنفش، قابلیت ضربه پذیری، کاهش آلودگی صوتی، قابلیت انعطاف پذیری و مقاومت در دماهای پائین از مزایای پلی یورتان نسبت به پلاستیک می باشد.

وزن سبکتر، مقاومت بیشتر در برابر سایش، مقاومت در برابر خوردگی، عایق الکتریسیته بودن، انعطاف پذیری، کاهش آلودگی صوتی و قابلیت تولید با هر نقشه و طرحی از مزایای پلی یورتان نسبت به فلزات می باشد.

پلی یورتان ها مقاومت بسیار مناسبی در برابر انواع روغن و حلال ها دارند و نیز از کارکرد مناسبی در محیط های اسیدی و بازی برخوردار می باشند که برای اطلاعات بیشتر می توانید سایت صنایع پلی یورتان قهرمانی را بازدید فرمائید.
مشاوره رایگان تلفنی