هیدروسیکلون

هیدروسیکلون

معرفی هیدروسیکلون

هیدروسیکلون یا همان ماسه گیر از تجهیزات ارزان قیمت در تصفیه آب شناخته می شود که در درجه اول برای حذف شن و ماسه معلق و ذرات جامد معدنی از آب استفاده می شوند. بر خلاف سایر روش های تصفیه آب مانند اولترافیلتراسیون و نانوفیلتراسیون، هیدروسیکلون ها نمی توانند املاح و یون ها را از آب حذف کنند.

ما مزایای هیدروسیکلون ها، کاربردهای آنها، نحوه عملکرد هیدروسیکلون ها، نکات کلیدی طراحی هیدروسیکلون و هر آنچه که باید در مورد این گروه از تجهیزات تصفیه آب بدانید را پوشش خواهیم داد. با همکاری با صنایع پلی یورتان قهرمانی به یکی از مجرب ترین تیم های طراحی و ساخت هیدروسیکلون بپیوندید.

هیدروسیکلون چیست؟

هیدروسیکلون از دو کلمه جدا تشکیل شده است. سیکلون به معنی جداکننده می باشد و زمانی که با هیدرو بیاید معنی کلمه و عملکرد دستگاه تغییر می کند. در واقع عمل جداسازی توسط دستگاه هیدروسیکلون انجام می شود با این تفاوت که این جداسازی، ذرات جامد را از مایع جدا می کند. هیدروسیکلون یکی از کاربردی ترین تجهیزات در تصفیه آب است که به کمک نیروی گریز از مرکز و چگالی آب و اختلاف وزن و ذرات موجود در آن، قابلیت جداسازی آب و ذرات را دارد. هیدروسیکلون بدون نیاز به برق و فقط انرژی داینامیک قادر به تصفیه آب هستند، بنابراین یکی از ارزان ترین روش های تصفیه آب محسوب می شود. با استفاده از هیدروسیکلون برای تصفیه آب و جذب ماسه، می توان بیش از 95 درصد ذرات جامد بالای 45 میکرون در آب را حذف کرد.

اجزا هیدروسیکلون

اول از همه چیز بهتر است با اجزاء هیدروسیکلون ها آشنا بشیم و بعد به سراغ نحوه کار آن بپردازیم. یک هیدروسیکلون به صورت کلی از قطعات زیر ساخته می شود:

 1. ورودی: این قطعه محل ورود مایع همراه با ذرات می باشد که در ابتدای دستگاه قرار گرفته است و از این قسمت مواد وارد هیدروسیکلون می شود.
 2. بدنه هیدروسیکلون: یک دستگاه هیدروسیکلون به دو قسمت تقسیم می شود. بخش اول که قسمت بیرونی دستگاه می باشد که به آن بخش مخروطی نیز می گویند و یک بخش درونی که به شکل استوانه می باشد.
 3. اپکس: اپکس هیدروسیکلون که در رأس دستگاه قرار دارد و برای خروجی مواد دانه درشت استفاده می شود.
 4. ورتکس: ورتکس نیز در قسمت قاعده مخروط هیدروسیکلون قرار دارد و مواد های دانه ریز از آن قسمت به بیرون می رود.

در ادامه به نحوه عملکرد هیدروسیکلون اشاره می کنیم.

اجزا هیدروسیکلون

هیدروسیکلون چطور کار می کند؟

از هیدروسیکلون برای حذف بدون فیلتر و انرژی الکتریکی مواد و ذرات جامد در مایع استفاده می شود. در ساخت  یک هیدروسیکلون از یک مخروط و مخزن استوانه ای استفاده شده است که در بالا به عملکرد آنها اشاره کرده ایم. در طراحی هیدروسیکلون قسمت مخروط در پایین و قسمت استوانه ای در بالا قرار دارد و یک شیر در انتهای مخروط و دو شیر بر روی مخزن استوانه ای به عنوان ورودی و خروجی قرار می گیرد.

 1. اول از هرچیزی مایع به همراه ذرات از قسمت ورودی بار اولیه وارد هیدروسیکلون می شود و ذرات و مایعات به سمت بخش استوانه ای حرکت می کند.
 2. از ورتکس برای اینکه مایعات هنگام وارد شدن به بخش استوانه ای به بالا نرود استفاده می شود. ورتکس هیدروسیکلون به آب اجازه خارج شدن نمی دهد و به سمت پایین به حرکت در میاید.
 3. لوله ای در امتداد ورتکس قرار می گیرد که تا آخر قسمت مخروطی هیدروسیکلون پایین می رود. وقتی که مایعات وارد قسمت استوانه ای می شود، به دلیل وجود فشار آب به شکل گرداب به پایین می رود.
 4. در قسمت پایین لوله هیدروسیکلون، ذرات سنگین و املاح به دلیل وزن زیاد ته نشین می شوند. این سیستم برای تجهیزاتی که چگالی ذرات بیشتر از آب یا سوسپانسیون است، مناسب است. پس از ته نشین شدن ذرات، آب به خاطر اینکه سبک شده است به سمت بالا حرکت می کند و از یک نازل در بالای دستگاه تخلیه می شود.

نحوه کار هیدروسیکلون

یکی از نکات کلیدی در عملکرد یک هیدروسیکلون زمان ماندن آب در مخزن آب ( هیدروسیکلون ) است. این زمان تقریباً دو تا پنج دقیقه در نظر گرفته می شود تا زمان کافی برای جدا شدن ذرات جامد از قطرات آب وجود داشته باشد. برای اینکه قطرات آب در داخل دستگاه هیدروسیکلون برای مدت زمان مناسب باقی بمانند، یکی از روش های در نظر گرفته شده کاهش اندازه شیر تخلیه به اندازه یک واحد شیر ورودی است.

مزایا هیدروسیکلون آب گیری

اگرچه روش های زیادی در تصفیه آب مانند نانوفیلتراسیون و اسمز معکوس استفاده می شود که امکان حذف ذرات بسیار ریز و حتی یون ها را دارا هستند، در بسیاری از موارد هیدروسیکلون ها ممکن است انتخاب بهتری باشند. دلایل اصلی، مزیت هایی است که هیدروسیکلون ها بسته به محیطی که در آن استفاده می شود دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. بدون نیاز داشتن به برق : هیدروسیکلون ها نیاز به برق ندارند و فقط با انرژی داینامیک کار می کنند و در نتیجه هیدروسیکلون از نظر مصرف انرژی بسیار مقرون به صرفه می باشد.
 2. قیمت پایین : قیمت هیدروسیکلون بسیار نسبت به مدل های مشابه ارزان می باشد زیرا قطعات و متریال ساخت آن نیز ارزان می باشد و برای محیط های کشاورزی و صنعتی نیاز به پرداخت هزینه های سنگین نیستید.
 3. نصب و نگهداری راحت : در هیدروسیکلون ها برخلاف سایر تصفیه های آب که اصلی ترین قطعه آن فیلتر می باشد، در هیدروسیکلون ها فیلتری وجود ندارد به همین دلیل دیگر نیازی به تعویض فیلتر و شستشو مانند بک واش نیست. همچنین هیدروسیکلون ها به دلیل اینکه ساختار پیچیده ای ندارد، نگهداری آن راحت تر می باشد و طول عمر بالاتری نسبت به سایر تصفیه های آب دارد.
 4. افت فشار در هیدروسیکلون ها بسیار کم می باشد و به همین دلیل دستگاه در زمان کارکرد بدون توقف می تواند کار کند.
 5. امکان ساخت هیدروسیکلون با توجه به متریال و قطر ورودی و خروجی متفاوت وجود دارد
 6. راندمان هیدروسیکلون طبقه بندی بیشتر از 95% می باشد.
 7. استفاده در فرآیندهای متنوع: هیدروسیکلون‌ها به عنوان دستگاه‌های چندمنظوره مورد استفاده قرار می‌گیرند و در صنایع مختلفی از جمله صنایع معدنی، نفت و گاز، شیمیایی، غذایی و غیره استفاده می‌شوند.
 8. سازگاری با سیستم‌های خودکاری: به دلیل سادگی ساختار، می‌توان هیدروسیکلون‌ها را به سیستم‌های خودکاری متصل کرد و فرآیندهای جداسازی را بهبود بخشید.
 9. کاهش آلودگی محیطی: با جداسازی ذرات جامد از مایعات، هیدروسیکلون‌ها به کاهش آلودگی محیطی کمک می‌کنند و در مواردی می‌توانند بهبود کیفیت محصولات نهایی را فراهم آورند.

مزایا هیدروسیکلون

کاربرد هیدروسیکلون

هیدروسیکلون به دلیل مزایای زیادی که در بالا به آن اشاره شد مانند قیمت ارزان هیدروسیکلون و عدم نیاز به برق و راندمان بالای 95 درصد و.. باعث می شود که در صنایع مختلف از هیدروسیکلون ها استفاده شود. پس برای اینکه بدانید هیدروسیکلون ها چه کاربردهایی دارد با ما همراه باشید:

هیدروسیکلون در کشاورزی

هیدروسیکلون ها برای محافظت از پمپ های آب کشاورزی به دلیل وجود مقادیر زیادی دانه و ماده جامد در چاه ها مورد نیاز هستند که می توانند باعث انسداد لوله های آب مزرعه و سر آبپاش شوند. بنابراین، مخزن سیکلون باید در دهانه چاه قرار گیرد تا جداسازی ذرات تسهیل شود. بهتر است از دو هیدروسیکلون به صورت موازی استفاده شود تا مشکلی برای سیستم آبرسانی کشاورزان پیش نیاید. بنابراین می توان از هیدروسیکلون ها در تمامی چاه ها بدون ایجاد افت فشار زیاد استفاده کرد. در کشاورزی، آب از چاه های عمیق تامین می شود، بنابراین آب حاوی ماسه و سنگ های کوچک است. در صورت عدم استفاده از هیدروسیکلون در مدار آبرسانی، سنگ ها می توانند وارد نازل ها و لوله های آبرسانی شده و مسیرها را مسدود کنند، به خصوص در مزارع با استفاده از سیستم های آبیاری قطره ای یا سیلاب، استفاده از هیدروسیکلون ضروری است.

هیدروسیکلون در اسمز معکوس

یکی از مهم ترین روش های تصفیه آب اسمز معکوس است و تجهیزات آن نسبتاً گران است. به همین دلیل است که برای جلوگیری از کوتاه شدن عمر فیلتر و افزایش راندمان کاری آن، باید مرحله پیش فیلتراسیون در نظر گرفته شود. در این مرحله ذرات بزرگتر با روش های مختلف مانند هیدروسیکلون حذف می شوند و آب ورودی به RO کمتر آلوده می شود.

هیدروسیکلون ها در صنعت معدن

یکی از کاربردهای هیدروسیکلون در صنعت معدن است. هیدروسیکلون ها برای جداسازی ذرات کوچکتر از 250 میکرون در فرآیند خرد کردن استفاده می شوند. در آسیا از واحدهای هیدروسیکلون برای جداسازی ذرات تا قطر 150 میکرومتر استفاده می شود. معمولا مواد تولید شده در آسیاب گلوله ای پس از خروج وارد هیدروسیکلون می شوند. مواد کوچکتر از حد فیلتراسیون تجهیزات، سرریز شده و وارد مدار فلوتاسیون می شوند و ذرات بزرگتر دوباره وارد تجهیزات آسیا می شوند.

هیدروسیکلون ها در صنعت آب آشامیدنی

از هیدروسیکلون ها علاوه بر صنایع و کارخانه ها در مراکز تصفیه آب نیز استفاده می شود. هدف هیدروسیکلون جداسازی ماسه و مواد جامد معلق کوچک از آب آشامیدنی است. از دیگر کاربردهای هیدروسیکلون ها می توان به موارد زیر اشاره کرد. کارخانه‌های بزرگی که مواد با ارزش تولید می‌کنند، فاضلاب را پس می‌دهند و مواد با ارزش را می‌توان از طریق هیدروسیکلون‌ها بازیافت کرد. جداسازی مواد ریز از مایعات در تاسیسات صنعتی که از مایعات برای خنک سازی استفاده می شود، در صورت عدم انجام این جداسازی، ذرات موجود در مسیر خنک کننده باعث گرفتگی نازل ها و آسیب رساندن به تجهیزات می شوند.

هیدروسیکلون

 

شستشوی هیدروسیکلون

هیدروسیکلون ها به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که نیازی به تمیز کردن ندارند، اما توصیه می کنیم گهگاه مخزن شن و ماسه را برای تمیز کردن باز کنید. فاصله زمانی بین عملیات تخلیه به طور خودکار با توجه به میزان ذرات موجود در آب ورودی تنظیم می شود. سپس مخزن آب را کاملا تمیز کنید. همچنین می توانید این کار را با شیر آب دستی یا اتوماتیک انجام دهید.

تاکنون هیدروسیکلون ها در زمینه جداسازی ذرات درشت از آب عملکرد بسیار رضایت بخشی داشته و به دلیل هزینه بسیار کمتر در مقایسه با سایر روش های تصفیه و راندمان کاری بالا در معادن و صنایع شیمیایی کاربرد دارند. ، مورد استفاده در پتروشیمی، نساجی، متالورژی و غیره. این دستگاه برای جداسازی ذرات آب مورد نیاز برای آبیاری مزرعه استفاده می شود و به عنوان یک عامل پیش تصفیه قبل از ورود آب به تجهیزات تصفیه گران قیمت عمل می کند.

قیمت هیدروسیکلون

هیدروسیکلون ها به طور کلی در مقایسه با سایر روش های تصفیه آب بسیار مقرون به صرفه هستند. اما شما با انواع هیدروسیکلون برای محیط های مختلف مواجه هستید. به همین ترتیب، قیمت هیدروسیکلون نیز تغییر خواهد کرد. از جمله عوامل مهم تعیین کننده قیمت هیدروسیکلون می توان به ظرفیت مخزن و تجهیزات، متریال مخزن استوانه ای و مخروطی شکل، خدمات پس از فروش و کیفیت و دقت به کار رفته در ساخت اشاره کرد.

خرید هیدروسیکلون

برای خرید هیدروسیکلون می توانید از صنایع پلی یورتان قهرمانی کمک بگیرید. صنایع قهرمانی بیش از یک دهه تجربه در تولید انواع قطعات پلی یورتان و هیدروسیکلون پلی اورتان دارد. برای خرید هیدروسیکلون کافیست با شماره های ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید. تمام محصولات ما دارای ضمانت و خدمات پس از فروش می باشد.

مشاوره رایگان تلفنی